Φωτογραφία
Οι Ταινίες της Εβδομάδας από από Πέμπτη 18 Μαίου στο Cine Grevena ΣΙΝΕ

Πέμπτη, 23 Ιουνίου 2016

EURO 2016 Τα ζευγάρια της επόμενης φάσης

Οι όμιλοι του Euro 2016 ολοκληρώθηκαν και το Sport24.gr σας παρουσιάζει τα ζευγάρια των “16” και τις διασταυρώσεις μέχρι τον...
τελικό του Παρισιού. Γαλλία, Αγγλία, Γερμανία, Ιταλία & Ισπανία στο “ταμπλό του θανάτου”

To βράδυ της Τετάρτης ολοκληρώθηκαν οι όμιλοι του Euro 2016 και το Sport24.gr σας παρουσιάζει τα ζευγάρια στην φάση των “16” και τις διασταυρώσεις μέχρι τον τελικό του Παρισιού.

Είναι εντυπωσιακό το γεγονός πως μία εκ των Γαλλία, Αγγλία, Ιταλία, Ισπανία και Γερμανία θα φτάσει στον τελικό, καθώς έχουν συγκεντρωθεί στο “ταμπλό του θανάτου” και από την άλλη πιο δυνατοί φαντάζουν Βέλγιο, Πορτογαλία και Κροατία.

Μάλιστα, στους “16” συγκρούονται Ιταλία – Ισπανία (το ζευγάρι του τελικού του Euro 2016 δηλαδή) και Κροατία – Πορτογαλία. Αυτά τα δύο είναι τα μεγάλα ζευγάρια στα πρώτα νοκ-άουτ, μάλιστα ο νικητής του Κροατία – Πορτογαλία παίζει με το Βέλγιο στα προημιτελικά (αν οι Βέλγοι αποκλείσουν τους Ούγγρους), ενώ ο νικητής του Ιταλία – Ισπανία παίζει με την Γερμανία στα προημιτελικά (αν οι Γερμανοί αποκλείσουν τους Σλοβάκους).

Ως καλύτεροι τρίτοι προκρίθηκαν οι Σλοβακία, Ιρλανδία, Πορτογαλία και Βόρειος Ιρλανδία, ενώ δεν τα κατάφεραν Τουρκία και Αλβανία.

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ “16”
Σάββατο 25/6

1. Ελβετία – Πολωνία (16:00) [ΕΡΤ1]
2. Ουαλία – Β. Ιρλανδία (19:00) [ΕΡΤ1]
3. Κροατία – Πορτογαλία (22:00) [ΕΡΤ1]

Κυριακή 26/6
4. Γαλλία – Ιρλανδία [ΕΡΤ1]
5. Γερμανία – Σλοβακία (19:00) [ΕΡΤ1]
6. Ουγγαρία – Βέλγιο (22:00) [ΕΡΤ1]

Δευτέρα 27/6
7. Ιταλία – Ισπανία (19:00) [ΕΡΤ1]
8. Αγγλία – Ισλανδία (22:00) [ΕΡΤ1]

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
Πέμπτη 30/6

QF1. Νικητής 1 – Νικητής 3 (22:00) [ΕΡΤ1]


Παρασκευή 1/7
QF2. Νικητής 2 – Νικητής 6 (22:00) [ΕΡΤ1]

Σάββατο 2/7
QF3. Νικητής 5 – Νικητής 7 (22:00) [ΕΡΤ1]

Κυριακή 3/7
QF4. Νικητής 4 – Νικητής 8 (22:00) [ΕΡΤ1]


ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
Τετάρτη 6/7

SF1. Νικητής QF1 – Νικητής QF2 (22:00) [ΕΡΤ1]

Πέμπτη 7/7
SF2. Νικητής QF3 – Νικητής QF4 (22:00) [ΕΡΤ1]

ΤΕΛΙΚΟΣ
Κυριακή 10/7

Νικητής SF1 – Νικητής SF2 (22:00) [ΕΡΤ1]

Η ειδική βαθμολογία για τους 3ους:
1. Σλοβακία 4 (3-3) [Group B]
2. Ιρλανδία 4 (2-4) [Group E]
3. Πορτογαλία 3 (4-4) [Group F]
4. Β. Ιρλανδία 3 (2-2) [Group C]


5. Τουρκία 3 (2-4) [Group D]
6. Αλβανία 3 (1-3) [Group A]

Οι τελικές βαθμολογίες:
GROUP A

1. Γαλλία 7 (4-1)
2. Ελβετία 5 (2-1)
3. Αλβανία 3 (1-3)
4. Ρουμανία 1 (2-4)

GROUP B
1. Ουαλία 6 (6-3)
2. Αγγλία 5 (3-2)
3. Σλοβακία 4 (3-3)
4. Ρωσία 1 (2-6)

GROUP C
1. Γερμανία 7 (3-0)
2. Πολωνία 7 (2-0)
3. Βόρειος Ιρλανδία 3 (2-2)
4. Ουκρανία 0 (0-5)

GROUP D
1. Κροατία 7 (5-3)
2. Ισπανία 6 (5-2)
3. Τουρκία 3 (2-4)
4. Τσεχία 1 (2-5)

GROUP E
1. Ιταλία 6 (3-1)
2. Βέλγιο 6 (4-2)
3. Ιρλανδία 4 (2-4)
4. Σουηδία 1 (1-3)

GROUP F
1. Ουγγαρία 5 (6-4)
2. Ισλανδία 5 (4-3)
3. Πορτογαλία 3 (4-4)
4. Αυστρία 1 (1-4)

*προκρίνονται στους “16” οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου και οι 4 καλύτεροι 3οι

**στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι το μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων σε όλα τα ματς του ομίλου, μετά η επίθεση, μετά πέναλτι αν παίζουν μαζί στο 3ο ματς, αν δεν παίζουν μαζί στο 3ο ματς μετά είναι το fair-play και μετά η κατάταξη της UEFA

***σε ισοβαθμία των 3 ομάδων δημιουργείται ειδική βαθμολογία με τα μεταξύ τους ματς, πρώτα μετρούν φυσικά οι βαθμοί, μετά η διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους ματς, μετά η καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους ματς και μετά περνάμε στα υπόλοιπα κριτήρια που αναφέρθηκαν παραπάνω


ΠΗΓΗ

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Τυχαία Άρθρα

by click4money