ΣΙΝΕ

Τετάρτη 7 Δεκεμβρίου 2016

Πύδνα Κίτρους-Τηλυκράτης Λευκάδας 2-0 HD Κύπελλο Γ' εθνικής Δύο φορές του άρπαξε το δόρυ η Πύδνα! VIDEO

Toυ Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)

Δύο φορές άρπαξε τον «Τηλυκράτη» (ετυμολογικά: εκείνος που κρατά μακρύ δόρυ) Λευκάδας η Πύδνα Κίτρους, στη νέα κυπελλική αποκλειστικότητα του...

Metrosport.gr και προκρίθηκε πανηγυρικά στην επόμενη φάση του θεσμού, ευελπιστώντας να διατηρήσει τα σκήπτρα στο θρόνο της από την περσινή χρονιά, με την κατάκτηση του τροπαίου.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τους προπονητές των δύο ομάδων να έχουν κάνει και το σχετικό rotation, με βάση τις δυνατότητες που έχει η κάθε ομάδα και οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν ελάχιστες. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Πύδνα ήταν από την αρχή μόνιμα στην επίθεση και πολιορκούσε… το κάστρο του Τηλυκράτη, σουτάροντας κατά ριπάς, με τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων του Αντρέα Παντζιαρά, να διατηρούν ανέπαφη την εστία τους, χωρίς να μπορούν όμως ν’απειλήσουν επιθετικά.

Το παιχνίδι όδευε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν ο Ιορδανίδης, από ασίστ του Μακράκη, σε δεύτερο χρόνο, έστειλε… με το πλοίο στη Λευκάδα τους αμυντικούς του Τηλυκράτη στον Πελοποννησιακό πόλεμο και μ’ ενέργεια -συγχωρέστε μας, την ποιητική… ιεροσυλία- αλά Gerhard "Gerd" Müller, άνοιξε το σκορ και το δρόμο της πρόκρισης, στην επόμενη φάση του κυπέλλου, πρόκριση που επισφράγισε ο ίδιος, με δεύτερο γκολ, με το αριστερό αυτή τη φορά, στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από ατομική ενέργεια και ασίστ του Ν. Κυπαρίσση.

Man of the match: ο Γ. Ιορδανίδης του Κίτρους, πραγματοποίησε mechanical game, με κινητήριο μοχλό την κατά μέτωπο επίθεση στην εστία, πέτυχε τα δύο καθοριστικά γκολ -με το πρώτο ν’ αναμεταδίδεται ήδη απ’ τα γερμανικά τηλεοπτικά δίκτυα!- και προσπάθησε να ολοκληρώσει το three pit, πετυχαίνοντας γνήσιο χατ τρικ, χωρίς επιτυχία, αξιοποιώντας τις ασίστ των συμπαικτών του

Highlights: ο γηγενής ποδοσφαιριστής του Τηλυκράτη Λευκάδας, Γιώργος Ορφανός, που στη συνέντευξη τύπου μας αποκάλυψε ότι πριν χρόνια στη Θεσσαλονίκη, με αφορμή το όνομα, το επίθετό του και το όνομα του πατέρα του (Κώστα), ένας ταξιτζής προσφερόταν να τον πάει παντού χωρίς χρέωση, προφανώς ελέω ταύτισης του ονόματος και της οικογενειακής σύμπτωσης με τον ΠΑΟΚ!, οι εννιά πιτσιρικάδες του Κίτρους, που μ’ ένα κασκόλ της ομάδας, μία κόρνα και πολλά μέτρα κορδέλας, έκαναν mini κερκίδα και έπαιξαν ακόμη και τους τραυματιοφορείς, μετά το τέλος του αγώνα!, η ατάκα-παρότρυνση από φίλαθλο της Πύδνας στους φιλοξενούμενους ποδοσφαιριστές, που έκαναν καθυστερήσεις στο 0-0, σύμφωνα με την εκτίμησή του, «Παίξτε, γιατί θα φύγει το πλοίο!», το ντεμπούτο του 18χρονου τερματοφύλακα του Κίτρους, Γκούτζα, σ’ επίσημο παιχνίδι, η επίμαχη φάση του πέναλτι που ζήτησαν οι γηπεδούχοι, με το σκορ στο 0-0, στο δεύτερο ημίχρονο -με τον Ιορδανίδη, στον αέρα της μεγάλης περιοχής- που αποτυπώνει το stop καρέ του Metrosport.gr, το ακυρωθέν γκολ του Κίτρους, με έγκαιρη υπόδειξη offside του βοηθού και σύμφωνη γνώμη του διαιτητή, η ομάδα του Γ. Χατζάρα, που διευρύνει το επιθετικό της κρεσέντο, με σκορ 8-0 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, τα πολλά σουτ της ομάδας του Κίτρους, με τη λεκτική ενίσχυση του προπονητή τους, στη διάρκεια του αγώνα, η εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις των παικτών του Κίτρους, με τον εκτελεστή να σημαδεύει σουτάροντας, άθελά του, συμπαίκτη του, την ώρα που ο τελευταίος κατευθυνόταν προς την εστία…
Σε εικόνα και ήχο επαγγελματικής ποιότητας.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com