Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου 2017

AE Kαρίτσας-Καμπανιακός 0-0 2oς Όμιλος 13η αγ.

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
Iσοπαλία καταδίκης
«Ισοπαλία καταδίκης» (0-0) απέσπασε ο Καμπανιακός στην Καρίτσα απέναντι στην τοπική ΑΕ, στη νέα αποκλειστικότητα του Metrosport.gr, για τη...
13η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ εθνικής κατηγορίας στο 2ο όμιλο, σε μία αναμέτρηση ζωής και θανάτου στη μάχη της παραμονής. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ζευγαρώσουν τις νίκες τους στο τέλος του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος, κατακτώντας τη δεύτερη μόλις ισοπαλία τους, διανύοντας ταυτόχρονα την πιο αντιπαραγωγική χρονιάς από την ίδρυση της ομάδας. Οι γηπεδούχοι, παρά τις πολλές και βασικές απουσίες, διεκδίκησαν με πάθος και αγωνιστικότητα τη νίκη απέναντι στην ουραγό ομάδα της Χαλάστρας, με τον Κωστόπουλο να χάνει τη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου για την ομάδα της Πιερίας, μετά από εκπληκτική ατομική ενέργεια. Στον αντίποδα, ο Καμπανιακός απώλεσε σειρά ευκαιριών για ν’ ανοίξει στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ευκαιρίες που χάθηκαν εκατέρωθεν ήταν πολλές και σημαντικές, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν τις περισσότερες και τις πιο κλασικές, δείγμα ότι η ψυχολογία και η αποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθεια δεν ήταν με το μέρος των αντιπάλων και λόγω της δεινής βαθμολογικής τους θέσης. Ο αγώνας έληξε ισόπαλος και απομένει ένας ολόκληρος γύρος για να αποδειχτεί αν μπορούν να γίνουν θαύματα, έστω και εν όψει Χριστουγέννων, για τη σωτηρία και την παραμονή των ομάδων στην κατηγορία. Highlights: οι πιτσιρικάδες των παιδικών τμημάτων της ΑΕ Καρίτσας, που περίμεναν υπομονετικά το τέλος του αγώνα, για να συνεχίσουν την προπόνησή τους, η επιστροφή εντός Πιερίας του Κώστα Παγωνίδη, του Καμπανιακού, με τη φανέλα ομάδας εκτός Πιερίας, οι άνθρωποι της Καρίτσας, που είναι αποφασισμένοι να συνεχίσουν να παλεύουν για τη διεκδίκηση του ονείρου της παραμονής, παρά τη δύσκολη βαθμολογική θέση, με συνεπικουρεία του έμπειρου προπονητή Μιχάλη Ζιώγα, η αποβολή του τελευταίου στο δεύτερο ημίχρονο για διαμαρτυρία, οι φίλαθλοι της τοπικής ομάδας, που δείχνουν υπομονή και στηρίζουν στο μέτρο του δυνατού, η εντυπωσιακή απόκρουση του τερματοφύλακα Βασιλειάδη της Καρίτσας στο σουτ του Μπάλιου, λίγα λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού, το αρχοντικό στυλ του αρχηγού του Καμπανιακού Ρακαβίνα και οι στιγμιαίες εμπνεύσεις του, που στάθηκε, όμως, μοιραίος για την ομάδα του, με τις χαμένες ευκαιρίες του, οι διάλογοι με το διαιτητή και οι διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών, η κατάχρηση ομαδικότητας των παικτών της Καρίτσας, στην τελική προσπάθεια, οι εικόνες απογοήτευσης των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων στο τέλος, Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου. Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com